Turite klausimų?

8 644 49994

D.U.K. | Dažniausiai užduodami klausimai

Raskite atsakymus į Jums rūpimus klausimus apie vandens gręžinius.

Kokie būna gręžiniai?

Vandens gręžiniai skirstomi į du tipus: gruntinius iki 30 m ir giluminius (100 ir daugiau metrų gylio). Vanduo ne visur yra arti paviršiaus, todėl norint jį pasiekti, gręžiamas giluminis gręžinys. Pragręžiamas vandens nepraleidžiantis molingų uolienų sluoksnis. Veikiamas slėgio, vanduo vamzdžiais kyla į viršų. Gręžinys gręžiamas iki artimiausio vandens turinčio horizonto, kuris slūgso smėlinguose gruntuose, o jo gylis priklauso nuo konkrečiosios vietos kur gręžinys yra įrengiamas. Gręžinio konstrukcija: apsauginė kolona, kurią sudaro 125 - 133 mm skersmens storasieniai, plastikiniai vamzdžiai ir plyšinis arba tinklelinis filtras. Gruntinio sluoksnio išgaunamas debitas dažniausia siekia 1 m3/val. Gręžinio gręžimas vyksta pakankamai greitai - vieną - dvi darbo dienas. Gręžiant gręžinį, vamzdis izoliuojamas specialiu moliu ar cementu, kad jo nepasiektų užterštas paviršinis vanduo, tad tokį vandenį galima gerti. Giluminiai („arteziniai") gręžiniai gręžiami iki vandeningo sluoksnio, kuris slūgso 30 - 150 metrų gylyje, ir skiriasi ne tik savo gyliu ir našumu (iki 100 m3/val.), bet ir gręžimo sudėtingumu.. Priklausomai nuo to, kokia yra gręžinio kilmė ir gylis, jo gręžimo darbų trukmė pailgėja iki 4 dienų. Giluminio gręžinio kaina yra didesnė (didesnis gylis), kita vertus, jo tarnavimo laikas yra žymiai ilgesnis - 50 ir daugiau metų.

Koks yra artezinio gręžinio gylis?

Artezinio gręžinio gylis svyruoja nuo 30 iki 150, netgi 400 metrų. Tiksliai galima sužinoti tik išgręžus patį gręžinį.

Koks gręžinio skersmuo?

Asmeniniam naudojimui, priklausomai nuo siurblio galingumo, gręžinio konstrukcijos ir jo gylio, kolonos skersmuo viršutinėje dalyje gali varijuoti nuo 125 iki 324 mm.

Kokie yra gręžinio vamzdžiai?

Plastikiniai ir elastingi, storasieniai (sienelių storis parenkamas pagal gręžinio gylį) gręžinių vamzdžiai pritaikyti padidintam spaudimui. 

Koks gręžinys yra geresnis?

Seklesnis gręžinys iki 30m - pigesnis, tačiau dažniausiai našumas yra kur kas mažesnis ir vandens kokybė prastesnė. Vidutinis artezinio gręžinio naudojimo laikas - 50 metų ir daugiau. Santykis kaina/tarnavimo laikas aiškiai kalba ne gruntinių gręžinių naudai. O jei atsižvelgtume į ekologiją ir vandeningų smėlių artumą žemės paviršiui, kuriuo išgrauždami duobes teka lietaus vandenys, jie pilni mikroorganizmų, tuomet viskas sustoja į savas vietas.

Kokiu atstumu nuo namo galima gręžti gręžinį?

Ne arčiau nei 5 metrai.

Ar reikalinga licenzija?

Ji butina artezinio gręžinio gręžimui. Tai garantija jog gręžinį įrenginėjanti įmonė turi tam darbui reikalinga kvalifikaciją ir atsako už savo atliktus gręžinius.

Kokie siurbliai geriau?

Pripažinti lyderiai savo srityje yra vokiečių bei Italų gamintojai.

Ar įmanoma išvalyti uždumblėjusį smulkų gręžinį?

Taip, galima, gruntinio vandens gręžinių remontui reikalingas specialus instrumentas. Atstatymo metodas: apatinėje gręžinio dalyje esantis filtras praplaunamas suslėgtu vandeniu, gręžinys įsiūbuojamas, smulkios dispersinės dalelės išplaunamos iš filtro; taip atsinaujina vandens pritekėjimas. Artezinių gręžinių remontas - sudėtingas, aukštų technologijų panaudojimo reikalaujantis procesas, tuo užsiima tik specializuotos firmos.

Kada gręžti?

Geriausias laikas pradėti gręžti gręžinį - prieš pradedant statyti namą, iš karto po to, kai kuoliukais pažymimas sklypas. Tai jums padės sutaupyti daug jėgų ir lėšų, kurios būtų reikalingos tvoros ir vejos tvarkymui, po to, kai jomis pravažiuos gręžimo įrengimai, statybininkai apsirūpins geriamuoju ir techniniu vandeniu, o jums dar iki tvoros pastatymo suteiks galimybę pasijusti nuosavybės savininku.

Smulkus gręžinys ar šulinys su siurbliu?

Šulinių problema - bloga gelžbetoninių žiedų sujungimų izoliacija (dėl to po lietaus vanduo susidrumsčia). Gręžinio apsauginė kolona (vamzdis) atkerta lietaus ir podirvio vandenis nuo klodinio vandens, esančio smėlio sluoksnyje. Gręžimas iki pirmo, antro arba trečio vandens horizonto Viršutiniai klinčių horizontai, turintys vandens, gali būti nestori, našiam gręžiniui rekomenduotume atsižvelgti į gręžėjų patarimus: jei jau daryti - tai daryti gerai. Jei vandens poreikis yra menkas - galima sustoti pasiekus 1-ąjį horizontą. Tačiau reikia įvertinti, kad, pavyzdiui Vilniaus regione viršutiniame horizonte esantis vanduo yra užterštas vandeniu, patenkančiu iš aukščiau esančių smėlio sluoksnių ir paviršinių vandenų, patenkančių į klinčių sluoksnį dėl to, kad yra nesilaikoma technologinių gręžimo reikalavimų. Antrasis horizontas - strateginės vandens atsargos.

Kokiame gylyje turėtų būti siurblys?

Tai priklauso nuo to, kiek vandens yra gręžinyje ir kiek jo išpumpuoja siurblys. Vidutiniškai - 15 - 17 metrų žemiau statinio lygmens. Tačiau tiek, kad darbo metu siurblys neliktų be vandens.